Początek nowej misji Misjonarzy Saletynów w...
Niedziela, 17 grudnia 2017 rDzisiaj jest  naprawdę historyczny dzień dla naszego Zgromadzenia ponieważ otwieramy nową wspólnotę saletyńską w nowym afrykańskim kraju, Mozambiku. Wraz z całym Zgromadzeniem dziękuję Bogu i naszej Pięknej Pani za możliwość... Czytaj więcej
Życzenia dla Świeckich Saletynów od Mario Apone
Drodzy bracia, Szukałem inspiracji u Apostoła Pawła, aby zwrócić się do was w tę trzecią niedzielę Adwentu: Drodzy Świeccy Saletyni, już widac  światło Tego, który do nas  przybywa w czasie tych świąt. La Salette w swoim przesłaniu pojednania... Czytaj więcej
Myśli ks. Jana Berthiera na smartfonie
Nasi bracia kuzyni MSF mogą pochwalić się androidową aplikacją na smartfony, poprzez którą upowszechniają myśli i sentencje Sługi Bożego ks. Jana Berthiera, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Aplikacja nie ma wielu pobrań, ale minęło zaledwie... Czytaj więcej
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie 2017Nowy Rok 2018 “…Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki ipołożyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.” (Łk 2,7) Drodzy współbracia, ·po raz kolejny Święta Bożego Narodzenia... Czytaj więcej
Propozycje do organizacji następnego...
tłumaczenie z j. niemieckiegoMörschwil, 25.11.201Przemyślenia i propozycje do organizacji następnego Międzynarodowego Spotkania Świeckich Saletynów.Nawiązując do 4 Europejskiego Spotkania Świeckich Saletynów chcemy odpowiedzieć na zaproszenie ojca... Czytaj więcej
prev
next

Sanktuaria najczęściej odwiedzane

Świeccy Saletyni w Argentynie

Przedstawiamy dość oryginalne ujęcie "statutu" Świeckich Saletynów w Argentynie, (Cordoba)

Nie jesteśmy:LS 01

Grupą parafialną. Co oznacza, że nie powinniśmy oczekiwać, żeby ksiądz mówił nam, co robić a czego nie robić. Do tego celu mamy Doradcę Regionalnego i dwóch Świeckich Regionalnych.

Nie jesteśmy grupą, która spotyka się po podróży do Francji. Wielu świeckich saletynów miało szczęście nawiedzić Sanktuarium we Francji i kiedy się spotykają, wspominają przeżycia z tamtego pięknego miejsca. Ale to nie jest warunkiem bycia świeckim saletynem.

Nie jesteśmy grupą przyjaciół księdza, ani elitą parafii.

Ale powinniśmy być:

Narzędziem pojednania, tymi, którzy wychodzą na spotkanie z bratem, tymi, którzy wyrzekają się swoich korzyści, dla doba wspólnego, tymi, którzy niosą ziarno Ewangelii w najdalsze strony i pomagają, żeby wzeszło i dało owoc.

Miejscem modlitwy i kontemplacji, które opiera się na przesłaniu Matki Bożej z la Salette i dzieli się doświadczeniem wiary w celu nawrócenia braci.

Jesteśmy chrześcijanami, którzy współpracują aktywnie w budowaniu Królestwa Bożego, starając się jednocześnie głosić wszystkim orędzie Matki Bożej z la Salette.

Działalność duszpasterska:LS 07

 • 1. W naszych parafiach, miejscach pracy, rodzinach i wśród znajomych – żyjemy duchem pojednania i realizujemy go poprzez nawrócenie. Jesteśmy pośrednikami pojednania.
 • 2. Współpracujemy z Misjonarzami Saletynami i troszczymy się o nich.
 • 3. We wspólnocie z innymi świeckimi: Staramy się nieustannie formować w duchu chryzmatu saletyńskiego.
 • 4. Organizujemy spotkania w celu pogłębienia naszej wiary. Planujemy roczną działalność i ją realizujemy.

Zakres działalności:

Mamy za zadanie, jako Świeccy Saletyni dotrzeć tam gdzie nasi księża nie mogą, ze względu na nawał prac w parafiach i domach formacji.

Tworząc tożsamość:

Po IV Spotkaniu Świeckich w 2012 brat Piotr zaproponował zebrać całą grupę z Kordoby, aby kroczyć razem, bowiem do tej pory byliśmy rozproszeni. W ten sposób zaczęliśmy dzielić się stołem i modlitwą (po hiszpańsku jest tu gra słów: compartir la mástica y la mística).

Raz w miesiącu spotykamy się u kogoś w domu. Każde spotkanie zaczyna się od posiłku przygotowanego przez gospodarzy. W ten sposób zostali wciągnięci w to mężowie Ireny i Perły (Cezar i Salas), którzy wnieśli nie tylko swój talent jako kucharze, ale też swoją modlitwę i pomysły. Następnie z pełnym żołądkiem… zajmujemy się duchem.

Nie jest łatwo kroczyć razem, bo jak idziesz obok drugiego to czasami go popchniesz, nadepniesz na niego, możesz się spóźnić, przyspieszyć, stajesz, ponieważ jesteś zmęczony, albo gubisz się. W końcu zdajesz sobie sprawę, że kroczyć razem nie musi oznaczać bycie spętanym. I tak, w sposób wolny i z szacunkiem dla drugiego, każdy z nas zdecydował się wejść w skład tej oryginalnej grupy.

FODA (Mocne strony, Okazje, Słabości, Bóle, Żale)

Uczestniczymy w różnych formach spotkania:

 • Oceniamy siebie  się robiąc FODA.  
 • Mieliśmy możliwość uczestnictwa w dniu skupienia z ks. Normanem w Domu Regionalnym.
 • Jesteśmy wdzięczni ks. Normanowi, za to, że zawsze znajdzie miejsce dla nas.
 • Modlimy się za nowe powołania i za naszych księży.
 • Wzbogacamy się słuchając komentarze i historie ks. Augustyna z jego podróży.
 • Staramy się zachować radość i wiarę w naszej działalności duszpasterskiej.
 • Dzielimy się anegdotami przeżytymi z misjonarzami, aby lepiej ich poznać.
 • W 2013 nasza działalność przeżywała trudności ze względu na różnego rodzaju problemy, którym musieli sprostać członkowie grupy, ale pomimo tego zorganizowaliśmy wizytę w San Agustin na 19.09 i utrzymaliśmy kontakt z El Crispin, miejscowością gdzie patronką jest M.B. z La Salette. W dodatku ustanowiliśmy miesięczną składkę, która pozwala nam opłacić wydatki walnego zebrania.

W ten sposób rozmawiając i dzieląc się doświadczeniami odkryliśmy nasz chryzmat:

Nasz rodowód wywodzimy od ks. Eugeniusza i ks. Roberta. Jesteśmy świadomi, że nie będziemy znani, jako grupa, która ”robi coś”, ponieważ oni też nie są z tego znani.

Nie jesteśmy ani grupą parafialną, ani elitarną. W naszych parafiach angażujemy się w różne pola działalności i jesteśmy znani każdy ze swojego imienia a jako rodzina umacniamy się nawzajem, aby nie opadły nam skrzydła.

W zeszłym roku ks. Adilson pomógł nam zrozumieć, że nie powinniśmy nazywać się rodziną, jesteśmy, bowiem wielką grupą świeckich rozproszonych po całym świecie, głoszących Dobrą Nowinę i zbliżających ludzi do pojednania. Ta idea doprowadziła nas do przekonania, że wszyscy w naszej wspólnocie są świeckimi saletynami, i że nazwanie się rodziną oddala nas od naszych braci.

Nasza tożsamość

Jesteśmy grupą osób świeckich, których łączy orędzie z La Salette, spotykających się raz w miesiącu, w celu pogłębienia naszej wiary. Nasza grupa dojrzała do tego, aby wychodząc z parafii, poszukiwać nowych sposobów, bliskich współczesnemu człowiekowi, głoszenia przesłania M.B. z La Salette.

Print Friendly, PDF & Email

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube Subscribe to RSS Upload to Flickr

Ostatnio dodane

ŻYCIE ZAKONNE

Login >>> ELENCHUS

Początek strony